A/100-2W-S-4X - ACI
Automation Field Components
100 Ohm (Two Wires) RTD, Strap On, NEMA 4X Enclosure
More information
This item is temporarily out of stock.
It can be backordered right now, and we can ship it within 5 weeks.
BRAND:
ACI
ORIGIN:
U.S.A.
Net Price: 2,419.56 TL
{{CMP.TITLE}}
  • A-100-2W-S-4X Data Sheet
    A/100-2W-S-4X - ACI
    Automation Field Components
    download pdf
    Please contact us if you need any other document this item may have.
    You can only download Technical Document (Datasheet) on this section.
    The ACI Platinum RTD Strap-On Series features a 1.5” square copper plate with the sensor encapsulated to the back side of the plate to improve the thermal conductivity between the pipe and the sensor when an Immersion style sensor can’t be inserted into the pipe. Each sensor has two, 14 inch 22 AWG Etched Teflon colored lead wires to differentiate the different sensor types. The sensors in this series are manufactured using ACI’s proven double encapsulation process to eliminate the effects of moisture upon the sensors as well as to improve the thermal response times using our high quality, thermally conductive epoxy. The Strap-On Series sensors can be used to monitor pipe sizes from 1 ¼” to 10” in diameter. For best accuracy and increased thermal conduction between the pipe and the sensor, ACI recommends cleaning the pipe before applying thermal grease as well as to insulate the sensor from the effects of the ambient air. Optional weather proof enclosure and NIST certificates are available upon request. Applications: Cold Water Systems, Hot Water Systems, Retrofit, Hydronic Heating Systems, Chillers